18 Czerw

Nadwaga i otyłość wśród mężczyzn - czyli Dzień Ojca z Dobrym Dietetykiem

   

W naszym społeczeństwie powszechny jest pogląd, iż to kobiety mają częściej nadwagę lub są otyłe. Nic bardziej mylnego!

Według raportu GUS „Stan zdrowia ludności w 2009 r.”, już 52% dorosłych osób w naszym kraju zmaga się z nadmierną masą ciała.

 

Kto jest częściej otyły – kobiety czy mężczyźni?

Niestety dane są nieubłagalne dla naszych panów – ponad 61% z nich waży za dużo, z czego 44% z nich zmaga się z nadwagą, natomiast 17% jest już otyła. Dla porównania: “jedynie” 45% kobietma zbyt wysoką masę ciała. A więc nie ulega wątpliowości, że to panowie znacznie podbijają statystyki...

 

Dlaczego mężczyźni tyją

Mężczyźni zdecydowanie częściej niż kobiety cierpią na tzw. otyłość brzuszną (u kobiet tłuszcz odkłada się głównie w części pośladkowo-udowej). W niektórych przypadkach tego typu otyłość wywołana jest niedoborem testosteronu i nadprodukcją kortyzolu, jednakże zdecydowanie najczęściej jest efektem niehigienicznego trybu życia, nadmiernego spożycia kalorii, alkoholu, a także brakiem ruchu oraz nieracjonalnym sposobem odżywiania.

 

Otyłość a normy społeczne

Czynnikiem sprzyjającym nadwadze i otyłości u mężczyzn jest powszechna akceptacja dla męskich nadprogramowych kilogramów. Panowie niejednokrotnie wręcz wymagają, aby ich partnerki były szczupłe. One same również oceniają się o wiele surowiej niż panowie i zdecydowanie częściej (i szybciej!) rozpoczynają diety odchudzające.

Niestety mężczyzna na diecie postrzegany jest w wielu kręgach jako niemęski i zrzucanie zbędnych kilogramów jest mu wręcz utrudniane, np. poprzez celowe zapraszanie na piwo "ze mną się nei napijesz?". Często niestety dopiero choroba jest dla wielu wystarczającym argumentem, aby wziąć zdrowie (i masę ciała) w swoje ręce. 
  


Jakie są najczęstsze konsekwencje nadmiernej masy ciała? 


Między innymi:
- cukrzyca, 
- choroby serca, 
- bóle kręgosłupa, kolan,
- przewlekłe zmęczenie,
- gorsza kondycja.

 

A czy nie lepiej zapobiegać niż leczyć? 

 

Z okazji zbliżającego się Dnia Ojca - zatroszcz się o zdrowie swojego Taty i umów Go na bezpłatną konsultację,by sprawdzić, czy Jego masa ciała jest w normie i czy w związku z obecną masą ciała nie istnieje ryzyko rozwoju chorób.

A jeśli nie masz pomysłu na prezent na Dzień Ojca to może dobrym pomysłem będzie BON UPOMINKOWY na 3-tygodniowy indywidualny program żywieniowy.

 

Rejestracja telefoniczna: 577 - 878 - 776 

Twój komentarz
Sprawdź swoje dane osobobowe Sprawdź swoje dane osobobowe
POKAŻ