12 Marz

Jak wyrobić w sobie nawyk picia wody?

O zaletach wody pisałam już we wcześniejszym artykule, dlatego nie będę już teraz ponownie ich przytaczać (zapraszam do wcześniejszego . Przypomnę tylko, że z powodu niedostatecznej ilości wody w diecie możesz borykać się z takimi problemami jak tycie, zmęczenie, kłopoty z trawieniem, czy problemy skórne.

Nie wszyscy odczuwamy pragnienie. Ale to, że akurat w tym momencie go nie odczuwamy, nie znaczy, że jej nie potrzebujemy (pragnienie to już oznaka odwodnienia).

Człowiek w trakcie dnia traci spore ilości wody na procesy takie jak: oddychanie, pocenie się, procesy zachodzące w organizmie, wydalanie moczu. Ponadto ilość ta wzrasta w momencie wysiłku fizycznego, ciąży, karmienia piersią, podczas choroby czy upału.

 

No dobrze, to aby wyrobić w sobie nawyk regularnego picia wody trzeba najpierw wiedzieć, ile tej wody potrzebuję.

2 sposoby, aby to obliczyć:

1 sposób: 30-35 ml x kg masy ciała (np. osoba ważąca 60kg: 30ml x 60 = 1800 ml)

2 sposób: 1 ml na 1 kcal (np. osoba spożywająca 1800 kcal powinna wypić 1800 ml wody)

 

Skoro już wiadomo, ile muszę wypić w ciągu dnia to poniżej podaję kilka wskazówek, aby wyrobić tę normę:

  1. Zacznij dzień od wypicia wody z cytryną. Nie tylko nawodni to Twoje ciało, ale także przygotuje układ pokarmowy i trawienny, usprawni pracę wątroby, pomoże w wypróżnianiu, poprawi metabolizm.
  2. W miejscu, w którym spędzasz najwięcej czasu, postaw dużą butelkę wody – przy biurku w pracy, przy komputerze w domu, przy łóżku, itp.
  3. Zawsze miej ze sobą małą butelkę wody mineralnej.
  4. Spróbuj wyrobić sobie nawyk picia połowy szklanki wody przed każdą dużą rzeczą, czyli np. po wstaniu, przed zabraniem się do pracy, przed wyjściem z domu, przed zrobieniem obiadu, przed włączeniem serialu, itd.
  5. Pij pół szklanki wody tuż przed snem.
  6. Zainstaluj aplikację na telefon, która będzie przypominała o piciu wody, np. „Przypomnienie wypij wodę”, „Water Time Pro – Czas do wody”, itp.
  7. Jeżeli nie lubisz smaku wody, twórz wody smakowe, np. dodając miętę, cytrynę, limonkę – cieszy oko i podniebienie :) 

Wybór chociaż 3z powyżej podanych sposobów pomoże Ci lepiej kontrolować picie wody.

Uwaga! Istotne jest, by pić w ciągu całego dnia małymi łyczkami. Nie ma sensu wypijać dużych ilości wody za jednym razem. Pomocne może okazać się =wyznaczenie markerem godzin, by wiedzieć do której godziny, jaka ilość ma być wypita (zdjęcie poniżej).

Twój komentarz
Sprawdź swoje dane osobobowe Sprawdź swoje dane osobobowe
POKAŻ